13 maj 2017

Budowa włosa - klucz do prawidłowej pielęgnacji

budowa wlosa cebulka lodyga gruczoly kora oslonka rdzen
Wkraczając do świata pielęgnacji włosów, dobrze zacząć od poznania budowy włosa. Mając tę wiedzę, pojmiesz wszystko dużo lepiej i każdy następny krok przyjdzie dużo łatwiej. W poniższym wpisie przedstawiam nie tylko budowę włosa, ale też przy okazji wspominam o różnych zależnościach i związku budowy włosa z farbowaniem, pielęgnacją itp. We wpisie jest bardzo dużo informacji, ale moim zdaniem właśnie taki skondensowany zbiór wiedzy pomoże wszystko łatwo zrozumieć :)


Budowa włosa

budowa wlosa warstwa korowa luski wlosa
Włosy wyrastają z mieszków włosowych. Często z jednego mieszka włosowego wyrasta kilka włosów. Początkowa część włosa, znajdująca się w mieszku włosowym to cebulka. To właśnie w cebulce następuje wzrost włosa.

Na samym końcu cebulki znajduje się małe wgłębienie, do którego dochodzą naczynia krwionośne. Dostarczają one cebulce substancji budulcowych i odżywczych. To wgłębienie nazywamy brodawką włosa. Prawidłowe ukrwienie i dotlenienie skóry głowy ma wpływ na wytwarzanie mocnych włosów. Dlatego na przykład włosy osób palących papierosy lub mających nieodpowiednią dietę są słabsze, matowe i łatwiej się niszczą.

W warstwie podskórnej włosa znajdują się też gruczoły łojowe, które odpowiedzialne są za natłuszczanie skóry głowy. Kiedy gruczoły działają zbyt intensywnie, pojawia się problem z szybkim przetłuszczaniem się włosów i skóry głowy. Poza skórą głowy znajduje się łodyga włosa. Ta część włosa jest martwa.

Przekrój łodygi włosa

Spójrzmy na przekrój poprzeczny włosa. Widzimy na nim, że włos zbudowany jest z warstw. Najgłębsza warstwą jest rdzeń włosa. Następnie widzimy warstwę korową i osłonkę włosa.

Budowa wlosa cebulka opuszka naczynia krwionosne

Rdzeń włosa

Rdzeń nie występuje w każdym włosie. Jest charakterystyczny dla bardzo grubych włosów, chociaż i w nich nie zawsze występuje. Rdzeń włosa jest pusty. W pielęgnacji włosów nie działamy na niego w żaden sposób.

Kora włosa

Warstwa korowa włosa jest zbudowana z keratyny. Keratyna jest białkiem złożonym z wielu aminokwasów. Najważniejszym z nich jest cystyna (aminokwas siarkowy). Cystyna zawiera w sobie siarkę, dzięki której włosy są mocne. Wiązania dwusiarczkowe, zawarte w siarce, odpowiedzialne są na przykład za skręt włosa (sposób ich ułożenia wpływa na skręt). Wiązania dwusiarczkowe są zrywane w trakcie rozjaśniania i dekoloryzacji włosów. Jeśli się przerwą, nie są już do odbudowania. Właśnie przez tą ich właściwość, zwykłe rozjaśnianie i dekoloryzacja niszczą włosy.
W korze włosa znajdziemy też pigmenty. Zawierają one barwnik zwany melaniną, który decyduje o kolorze naszych włosów.

Osłonka włosa

Zewnętrzną warstwą włosa jest osłonka. Pełni ona rolę ochronną. Sprawia, że zawarta w korze woda oraz składniki budulcowe nie wypłukują się. Zbudowana jest ona z łusek, nachodzących na siebie jak dachówki. Łuski złączone są ze sobą spoiwem, które zawiera ceramidy. Wiele szkodliwych czynników, takich jak dym papierosowy, nieodpowiednia pielęgnacja, silne detergenty zawarte w szamponach, stres, promienie UV zmniejszają ilość ceramidów we włosie. Osłonka włosa bez ceramidów przestaje pełnić swoją funkcję, a włosy stają się suche, sztywne i podatne na zniszczenia.


Teraz już widzisz, jak potrzebna jest wiedza o budowie włosa. Dzięki niej wiemy, jak dbać o włosy, czym możemy im zaszkodzić i jak możemy je odbudować. Od tego wpisu możesz zacząć wgłębianie się we włosowy świat i rozwinąć swoją wiedzę o wspomniane i tematy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, śmiało pytaj :)

blog o wlosach
blog o wlosach
wlosy blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz