30 maj 2017

Jak czyścić i regulować nożyczki fryzjerskie?

Jak regulowac nozyczki fryzjerskie
Nożyczki fryzjerskie należy regularnie czyścić i regulować, aby zachowały precyzję, ostrość i długo posłużyły fryzjerowi. Z dzisiejszego postu dowiesz się, czego używać do czyszczenia i dezynfekcji nożyczek oraz jak prawidłowo je wyregulować.


Dlaczego czyszczenie i regulacja są aż tak ważne?

O nożyczki należy dbać przede wszystkim ze względów higienicznych. Chyba nikt nie chciałby być strzyżony nożyczkami, które mają na sobie włosy poprzedniego klienta. Pamiętaj, żeby nożyczki wyczyścić po każdym kliencie i wyregulować je minimum raz dziennie. Dobre nożyczki nie wymagają codziennego regulowania, bo nie luzują się tak szybko, ale i tak warto codziennie sprawdzić, czy są odpowiednio wyregulowane i dopiero po tym przystąpić do pracy.

Czyszczenie i regulowanie nożyczek jest ważne też dlatego, że brudne i źle nastawione nożyczki szybko się niszczą. Włosy pozostawione w śrubie sprawiają, że nożyczki najpierw ciężko chodzą, a później śruba wyrabia się i nożyczki stają się zbyt luźne. Zbyt luźne nożyczki mogą się łatwo wyszczerbić, ponieważ ich ostrza są "rozlatane" i obijają się o siebie. Z kolei zbyt mocno zaciśnięte nożyczki ciężko "chodzą", męczą rękę i utrudniają pracę.

Więcej o odpowiednim traktowaniu nożyczek przeczytasz tutaj.

Jak czyścić nożyczki fryzjerskie?

Po skończonej pracy przetrzyj nożyczki miękką ściereczką. Pamiętaj, żeby nie wycierać nożyczek bezpośrednio po ich ostrej części. Nożyczki możesz przecierać "po bokach" ostrza. Do ścierania włosów z ostrza nie używaj zwykłego papieru. Dobrze posłuży do tego miękka ścierka lub chusteczka.
Następnie do śruby nożyczek oraz pomiędzy ostrza (w miejscu, gdzie się krzyżują) wlej po kropelce oliwki i rozruszaj nożyczki. Z pomiędzy ostrzy powinny usunąć się wszystkie zanieczyszczenia i resztki włosów.
Przetrzyj ostrza, rozruszaj nożyczki jeszcze raz i ponownie wytrzyj ostrza. Teraz nożyczki są czyste we wszystkich zakamarkach, a śruba jest naoliwiona.
Po takim czyszczeniu pozostaje nam tylko zdezynfekować nożyczki. Możesz włożyć je na parę minut do specjalnego dezynfekatora, spryskać je płynem do dezynfekcji (uważając, żeby nie zalać śruby) lub przetrzeć je specjalną nawilżaną ściereczką do dezynfekcji nożyczek.

Jak regulować nożyczki fryzjerskie?

Dobrze wyregulowane nożyczki nie są zbyt luźne, ani zbyt ściśnięte - łatwo chodzą w dłoni i nie utrudniają pracy.
Nożyczki fryzjerskie ustawia się za pomocą specjalnego kluczyka, który zazwyczaj jest dołączony do nożyczek.

Aby sprawdzić, czy nożyczki są odpowiednio ustawione, należy chwycić ich oczko (pierścień, uchwyt, miejsce na palec ;)  ) na kciuk, czyli to bez wspornika na palec. Nożyczki należy ustawić tak, aby trzymane ramię i jego ostrze znajdowało się w pionie. Następnie drugie ramię nożyczek należy unieść do góry i puścić. Ostrze albo spadnie całkiem na dół i nożyczki zamkną się, albo zatrzyma się w pewnym momencie. Odpowiednio wyregulowane nożyczki powinny zatrzymywać się tak, aby upuszczane oczko wskazywało godzinę 17:00. Poniższa grafika obrazuje regulację nożyczek fryzjerskich.

Jeśli nożyczki są zbyt luźne lub zbyt ściśnięte, należy odkręcić odrobinę śrubę lub ją zacieśnić i ponownie sprawdzić nożyczki.

Regulowanie nożyczek zajmuje dłuższą chwilkę, bo ustawienie odpowiedniego dociśnięcia śruby wymaga precyzji i cierpliwości ;)

Trzeba pamiętać, że przed regulowaniem nożyczki powinny być czyste, a ich śruba naoliwiona. Tylko takie nożyczki nadają się do regulacji.
Jak czyscic  nozyczki fryzjerskie

Jak często regulujesz swoje nożyczki? Jaką formę dezynfekcji preferujesz? :)
Ja na przykład uwielbiam chusteczki do dezynfekcji. Są małe, poręczne i można ich używać w każdej sytuacji.

blog o wlosach
blog o wlosach
wlosy blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz