30 maj 2017

Jak dbać o nożyczki fryzjerskie?

Jak dbac o nozyczki fryzjerskie
Nożyczki fryzjerskie to najcenniejsze i często najdroższe narzędzie pracy fryzjera. Dobre nożyczki mogą służyć latami. Trzeba tylko wiedzieć, jak je traktować, by przez długi czas zachowały swoją świetność.Czego NIE ROBIĆ z nożyczkami fryzjerskimi?

Nie upuszczaj nożyczek.
Przy pracy z nożyczkami bądź uważny i staraj się ich nie upuścić. Raz upuszczone nożyczki fryzjerskie nie nadają się już do pracy.

Nie tnij nożyczkami fryzjerskimi niczego poza włosami.
 Nożyczki fryzjerskie są przeznaczone wyłącznie do cięcia włosów i cięcie jakiegokolwiek innego materiału może je stępić.

Nie ostrz nożyczek domowymi sposobami. 
Nożyczki fryzjerskie zawsze powinny być ostrzone przez profesjonalistę.

Nie pożyczaj nożyczek innym.
Nawet fryzjerom. Każdy ma inny sposób zaciskania dłoni podczas używania nożyczek i każde nożyczki po jakimś czasie dostosowują się do twojego sposobu cięcia. Jeśli użyczysz nożyczek innej osobie, mogą się "wyrobić" w inny sposób, stępić, zacząć haczyć lub stać się "luźne".
Zdaję sobie sprawę, że w szkole użyczanie nożyczek nauczycielowi w celu poprawienia fryzury jest częstą praktyką, ale wiem też, że pierwsze nożyczki są narażone na dużo gorsze rzeczy w niedoświadczonych rękach uczniów i i tak zazwyczaj po zakończeniu nauki są wymieniane na nowe ;) Także bez przesady, w szkole można zrobić mały wyjątek co do tego punktu.


Co ROBIĆ z nożyczkami fryzjerskimi?


Przechowuj nożyczki w etui
Podczas transportu niezabezpieczone nożyczki są narażone na obicie, stępienie i wyszczerbienie. Nożyczki przechowywane w etui są bezpieczne, a do tego czyste.

Dbaj o czystość nożyczek.
Nożyczki należy czyścić z włosów i zanieczyszczeń nie tylko ze względów higienicznych. Nożyczki z zanieczyszczoną śrubą będą najpierw ciężko chodziły, a po jakimś czasie śruba wytrze się i nożyczki będą z kolei luźne.

Reguluj nożyczki
Przed każdym użyciem nożyczki powinny zostać wyregulowane. W zbyt luźnych nożyczkach ostrza będą "rozlatane", będą się obijać i tępić w przypadkowych miejscach. Nożyczki za mało dociśnięte nie będą oczywiście dobrze obcinać włosów.  Zbyt mocno skręcone nożyczki będą męczyć rękę i utrudniać pracę.

Więcej o regulacji i czyszczeniu nożyczek przeczytasz tutaj.

Przechowuj nożyczki w suchym środowisku.
Chowaj je do etui dopiero, gdy są całkiem suche. Wilgoć nie służy nożyczkom, ani uchowaniu ich w odpowiedniej czystości.

Używaj nożyczek tylko do obcinania czystych włosów.
Obcinanie włosów zakurzonych, zapylonych może doprowadzić do ich stępienia.


To kilka prostych zasad pozwoli Tobie należycie dbać o swoje nożyczki. Dzięki temu pozostaną one długo ostre i sprawne.

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik okazał się przydatny. Sądzę, że ten wpis czyta wielu uczniów fryzjerstwa. Jestem ciekawa czy w Twojej szkole nauczyli Ciebie dbać o nożyczki, czyścić je i regulować. Daj znać! :) 

blog o wlosach
blog o wlosach
wlosy blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz