2 maj 2017

Jak dobrać odżywkę / maskę do włosów?

Jak wybrac odzywke do wlosow
Zdarzyło Ci się kiedyś, że kupiłaś super odżywkę i byłaś rozczarowana efektami? A może użyłaś maski do włosów z polecenia przyjaciółki i Twoje włosy zamieniły się w siano? Stało się tak nie przez złe intencje przyjaciółki, ale ze względu na złe dobranie kosmetyku ;)

No właśnie... Ale co to znaczy "dobrze dobrany kosmetyk"? Jak odpowiednio wybrać odżywkę / maskę do swoich włosów? Na co zwracać uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w dzisiejszym wpisie, ale najpierw musimy się troszkę doedukować.


W poniższym wpisie okresleń maska i odżywka używam wymiennie. O różnicach między maskami i odżywkami przeczytasz tutaj.

Analiza włosów & analiza składu odżywki

Aby dobrze dobrać odżywkę musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie mamy włosy. Czy są one zdrowe czy zniszczone? Dobrze nawilżone czy suche? Puszą się czy są zbyt klapnięte? Z tą częścią raczej nie powinno być problemu. Zazwyczaj każda z nas jest na bieżąco z aktualnymi bolączkami swoich włosów.

No dobrze. Wiemy już, jakie mamy włosy. Teraz dowiedzmy się trochę więcej o odżywkach i o tym, w jaki sposób działają na włosy.
Na każdej odżywce z tyłu opakowania znajdziemy skład kosmetyku. Są tam wypisane związki użyte do produkcji odżywki. Należy je dokładnie przeanalizować i zdecydować, czy taka odżywka będzie dobra dla naszych włosów.

Producenci, sklepy i drogerie często udostępniają składy kosmetyków na swoich stronach lub w aplikacjach. Można to wykorzystać, żeby na spokojnie przeanalizować sobie interesujące nas maski.

W odżywkach i maskach znajdziemy 3 grupy składników aktywnych. Są to proteiny, humektanty i emolienty.
Jak wybrac maske do wlosow

PROTEINY

Najprościej mówiąc są to składniki budujące. Dzielą się na proteiny wielkocząsteczkowe i małocząsteczkowe (hydrolizowane). Proteiny wielkocząsteczkowe osadzają się na osłonce włosa, przez co dają efekt chwilowego kondycjonowania. Cząsteczki hydrolizowane są dużo mniejsze i są w stanie przeniknąć wgłąb włosa. Dzięki temu uzupełniają ubytki w warstwie korowej włosa i dają efekt długotrwałej regeneracji. Hydrolizowane proteiny można rozpoznać po tym, że zawierają w sobie słówko "hydrolized".
Więcej o budowie włosa znajdziesz w tym wpisie klik.
Więcej o kondycjonowaniu i regeneracji znajdziesz tutaj klik.
Jak łatwo się domyślić maski proteinowe będziemy dobierać do włosów zniszczonych, na przykład farbowaniem.
Jeśli chodzi o włosy zniszczone rozjaśnianiem i dekoloryzacją, to tutaj musimy poeksperymentować. Dla takich włosów zazwyczaj są dobre albo proteiny, albo emolienty. Jeśli jedna grupa składników działa na nie świetnie, druga nie będzie dawała prawie w ogóle efektów.
Z proteinami należy uważać. Można je łatwo przedawkować i spowodować, że włosy staną się suche i sianowate - przeproteinowane. Jeśli więc masz mocno zniszczone włosy, nie używaj protein zbyt długo. Kiedy zauważysz, że Twoje włosy stały się zbyt suche, przerzuć się na odżywki nawilżające. Nie używaj też masek odbudowujących na włosy zdrowe. Jeśli nie potrzebują one takiej pielęgnacji, możesz je wysuszyć i zniszczyć.
Najczęściej używane proteiny to keratin, milk protein, silk, wheat protein, oat protein, soy protein.

Przykładowe odżywki i maski proteinowe:


Kallos Maska Mleczna
Jak dobrac odzywke do wlosow
WS Academy, Esencja odżywcza, odżywka stabilizująco-odbudowująca

Jak dobrac odzywke do wlosow


L’Oréal Paris, Professionel, odżywka błyskawicznie regenerująca włosy

odzywki i maski do wlosow


HUMEKTANTY

Humektanty to związki nawilżające włosy. Mają one właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłaniają wodę z otoczenia. Jeśli w odżywce nawilżającej znajdują się też emolienty (tworzące izolację), to możemy jej używać w każdą pogodę. Jeśli takich związków nie ma, to odżywka użyta w suchy dzień będzie wysuszać włosy (humektanty będą pobierać wodę z włosa), a użyta w wilgotny dzień sprawi, że włosy będą ciężkie i oklapną (humektanty pobiorą dużo wody z zewnątrz). Na szczęście w większości masek nawilżających mamy też emolienty.

Masek z humektantami używa się do włosów suchych. Najbardziej popularne humektanty to między innymi gliceryna, panthenol, miód, aloes.
Odżywki nawilżające to na przykład:

Maska aloesowa Kallos
maski do wlosow

Tołpa, botanic, Naiwilżająca maseczka do włosów

odzywki do wlosowMatrix, Moisture Me Rich,

Jak wybrac odzywke


EMOLIENTY

Emolienty w odżywkach to  różnego rodzaju olejki, masła (np. shea), silikony i parafina. Tworzą one na włosie warstwę ochronną i zapobiegają mechanicznemu uszkodzeniu włosa. Zapewniają też pewnego rodzaju izolację, dzięki czemu włosy są mniej podatne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (promienie słoneczne, temperatura, wilgoć) oraz mniej się elektryzują. Emolienty natłuszczają włosy, sprawiając, że są bardziej miękkie i elastyczne.

Maski emolientowe mogą przetłuszczać skórę głowy. Dzieje się tak, gdy używamy ich w nieodpowiedni sposób. Należy pamiętać, że jeśli skóra głowy ma skłonność do przetłuszczania się lub gdy na dworze mamy wysokie temperatury, odżywki nie powinno nakładać się od samej skóry głowy. 

Większość emolientów nie wnika do włosa, a jedynie tworzy na nim warstwę ochronną. Wyjątkiem jest olej kokosowy i olej z orzechów macadamia. Wykazują one właściwości protein, więc odżywki z takimi olejami będą świetnie sprawdzały się na włosach zniszczonych.
Warto zwrócić uwagę na pochodzenie emolientów - naturalne lub sztuczne. Lepsze dla włosów są emolienty naturalne (na przykład oleje, masła), ponieważ nie nadbudowują się na włosie. Niektóre silikony nie zmywają się zwykłymi szamponami, tworzą na włosie bardziej trwałą izolację i wysuszają włosy.  Najczęściej spotykane w maskach emolienty to Cetearyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Isopropyl Palmitate, seed oil, butter, parafina (mineral oil).

Dobre maski i odżywki natłuszczające:

Maska Kallos Carota
Jak wybrac maske


Timotei Precious Oils
dobre maski do wlosow


Dove Nourishing Oil
odzywka do suchych wlosow

Jakie odżywki do jakich włosów?

Po tej małej lekcji wiesz już wszystko co potrzeba, aby dobrze dobrać odżywkę, ale w ramach małego podsumowania serwuję poniższą "ściągę". Jaką odżywkę wybrać do włosów suchych, puszących się itp?

Rodzaj włosówOdżywka / maska
zdrowezrównoważona / nawilżająca
zniszczoneproteinowa / natłuszczająca
suchenawilżająca / natłuszczająca
oklapniętenawilżająca
puszące sięnatłuszczająca
przetłuszczonenawilżająca


RÓWNOWAGA I ROZWAGA W PIELĘGNACJI

Najważniejszą zasadą w pielęgnacji jest równowaga i rozwaga. Aby odżywka dobrze i kompleksowo działała na włosy, powinna zawierać substancje czynne w odpowiednich proporcjach- powinna być zrównoważona. Używając odżywek i masek powinniśmy też pamiętać o rozwadze. W przesycie nic nie będzie pozytywnie działać na nasze włosy. Należy obserwować swoje włosy oraz skórę głowy i w razie potrzeby zmieniać kosmetyki.

Tak nawiasem mówiąc, szczerze zachęcam do eksperymentowania z kosmetykami. Nie bój się zmieniać odżywek i sprawdzać, która jak na Ciebie działa. Eksperymentowanie to najlepszy sposób, aby znaleźć najodpowiedniejsze kosmetyki dla siebie.

Trzeba też pamiętać o równowadze przy maskach domowej roboty. Sklepowe kosmetyki produkowane są w oparciu o dobrze przemyślaną, zrównoważoną recepturę. Domowe maski zazwyczaj tylko nawilżają, tylko odbudowują lub tylko natłuszczają. Nie zawierają całej gamy dobrze współgrających ze sobą składników i przez to mogą łatwo zniszczyć nam włosy.Mam nadzieję, że ten wpis wiele wyjaśnił i teraz będziesz potrafiła odpowiednio dobrać odżywkę do swoich włosów :)  Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, zachęcam do zadawania pytań.


blog o wlosach
blog o wlosach
wlosy blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz