12 maj 2017

Jak myć włosy by były zdrowe i piękne?

Jak myc wlosy
Mycie włosów to na pozór prosta sprawa. Przecież robimy to prawie od dziecka. Jak bardzo skomplikowane może to być? A no troszkę bardziej niż nam się wydaje ;) Dziś przedstawiam złote wskazówki, które pomogą Tobie umyć włosy dokładnie, lecz tak, by ich nie uszkodzić.


Poniższe wskazówki mogą wydawać się mało istotne. Możesz sobie pomyśleć, że nieprzestrzeganie ich nie zaszkodzi bardzo Twoim włosom. W końcu to jakieś drobnostki. Tylko że te drobne czynności wykonujemy co kilka dni lub codziennie. Taka kumulacja może już znacząco zaszkodzić włosom. Im więcej zmian w myciu włosów uda Ci się wprowadzić w życie, tym Twoje włosy będą zdrowsze.

1. Czesanie włosów przed myciem

Przed myciem dokładnie rozczesz włosy. Nie ukrywam, że dla mnie z początku ta zasada wydawała się dziwna. Sądziłam, że czesanie potarganych włosów, czasem posklejanych lakierem bardziej im zaszkodzi niż rozczesanie po myciu. Ale się myliłam. Podczas mycia, włosy nie rozplączą się same w żaden magiczny sposób. Jeśli nie rozczeszemy ich przed myciem, będziemy musieli to zrobić po myciu, a czesanie mokrych włosów jest dużo bardziej szkodliwe. Włosy po ciepłej kąpieli mają otwarte łuski i są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Kiedy zaczniesz czesać włosy przed myciem, zobaczysz, jak niewiele czasu zajmie uczesanie ich po myciu. Być może nie będziesz musiała nawet używać odżywki w sprayu do rozczesywania.

Oczywiście nie sugeruję, żeby po myciu w ogóle nie czesać włosów. Naturalnie, trzeba je uczesać, żeby się ładnie ułożyły, ale powinno być to raczej przeczesanie włosów, niż rozczesywanie poplątanej czupryny.

2. Mycie włosów - temperatura

Zauważyłaś, że fryzjerzy zazwyczaj myją włosy swoich klientów w letniej wodzie? Taka temperatura wody jest najlepsza do mycia włosów. Jest na tyle ciepła, by szampon ładnie się pienił i rozprowadzał oraz usunął wszelkie tłuszcze i zabrudzenia i na tyle chłodna, by nie pobudzać gruczołów łojowych do pracy i nie otwierać zbyt szeroko łusek włosa. Jeśli taka temperatura wody jest dla Ciebie zbyt chłodna, by brać w niej prysznic, umyj włosy osobno po kąpieli. Twoje włosy będą wtedy gładsze, a skóra głowy nie będzie się aż tak bardzo przetłuszczać.

Dobrym zwyczajem jest też opłukanie włosów zimna wodą na koniec mycia. Dla większości osób niestety taka woda jest zbyt zimna do płukania głowy. W takim wypadku warto opłukać chociaż włosy na długości i końcówki. Po spłukaniu włosów zimną wodą, łuska włosa domknie się i nie będzie on już tak podatny na uszkodzenia.

3. Mycie włosów - technika

Jeśli myjesz włosy dość często, jedno mycie powinno wystarczyć (mycie właściwe). Jeśli robisz to rzadko, możesz potrzebować podwójnego mycia głowy (mycie wstępne + mycie właściwe).

Mycie wstępne polega na nałożeniu niewielkiej ilości szamponu na głowę, raczej przy skórze, gdzie włosy są bardziej tłuste. To mycie może być delikatniejsze, ponieważ służy tylko zmyciu nadmiaru pyłów i tłuszczu. Po myciu wstępnym należy spłukać włosy i przejść do mycia właściwego.

Jak powinno wyglądać mycie?

Mycie wlosow
Włosy powinny być bardzo mokre. Szampon trzeba równomiernie rozłożyć na włosach, zaczynając od nasady. W tym celu możemy szampon rozcieńczyć z wodą lub rozsmarować na rękach i nanieść najpierw "wszędzie po trochu", a dopiero później zabrać się za mycie.

Przy myciu powinniśmy skupić się głównie na nasadzie włosów i skórze głowy. Jeśli myjemy włosy stojąc, dobrze jest je zarzucić do tyłu. Całymi dłońmi lub opuszkami palców powinno się zacząć mycie od strony czoła i masować włosy zygzakowatymi ruchami, przemieszczając dłonie w tył głowy (zdjęcie pomocnicze po lewej). Następnie powtarzamy ruchy od skroni w kierunku uszu i od karku w górę. Przy myciu włosów lepiej unikać okrężnych ruchów, ponieważ mogą splątać włosy. Włosy na długości i same końcówki należy delikatnie umyć, rozcierając je pomiędzy dłońmi i kierując się ku końcom włosów.

Umyte włosy trzeba bardzo dokładnie spłukać dużą ilością letniej wody.

4. Odżywka / maska

Po opłukaniu włosów z szamponu, należy je dość dobrze odcisnąć z wody. Dzięki temu odżywka będzie mocniej trzymać się na włosach i lepiej zadziała. Odżywki powinno się nałożyć na tyle dużo, by dokładnie rozprowadziła się na całych włosach. Odżywkę lub maskę potrzymaj na włosach kilka minut, zgodnie z zaleceniami producenta,

W tym wpisie dowiesz się, jak prawidłowo dobrać odżywkę i maskę do włosów.


Po kilku minutach dokładnie spłucz odżywkę z włosów. Włosy odciśnij z wody. Możesz też wsunąć palce między włosy i  delikatnie je "roztrzepać", a później ponownie odcisnąć.

5. Zawijanie włosów w ręcznik

Mokre włosy możesz odcisnąć w ręcznik. Pochłonie on nadmiar wody i włosy szybciej się wysuszą. Powinno się unikać tarcia ręcznikiem o włosy, ponieważ może je to uszkodzić.
Zawijanie włosów w ręcznik też jest kiepskim pomysłem. Włosy zawinięte w mokry ręcznik nie będą się suszyć, tylko "gotować". Ciepło z głowy sprawi, że w ręczniku zrobi się sauna, włosy się nagrzeją, a gruczoły łojowe zaczną działać i w efekcie zaraz po myciu głowy będziemy mieć tłustą skórę. Dodatkowo ciężar ręcznika noszonego na głowie nadwyręża włosy i cebulki.

6. Jak często myć włosy?

Prawidlowe mycie wlosow


Włosy powinno się myć generalnie według potrzeby. Dla większości ludzi jest to co 2, co 3 dni. Każdy ma inne tendencje i u niektórych głowa przetłuszcza się szybciej, a u niektórych wolniej. Tak jest raczej z natury, ale my sami też mamy na to pewien wpływ. Im częściej myjemy włosy, tym bardziej skóra głowy musi się natłuszczać i tym częściej włosy wymagają mycia. Takie małe błędne koło. Ale to temat na osobny wpis...

Pamiętaj, że jeśli Twoje włosy potrzebują częstego mycia, dobrze jest używać do nich delikatnych szamponów bez mocnych detergentów. Taki szampon oferuje na przykład firma Biały Jeleń lub Alterra (dostępna w Rossmanie).

Czym grozi codzienne mycie włosów? Przy częstym myciu włosów mocnymi szamponami, z włosów wypłukują się ceramidy.

Przeczytasz o tym więcej tutaj.

Jak widać zasady mycia włosów są dość proste i nie jest ich wiele. Wystarczy zmienić kilka nawyków, by włosy były zdrowe i sprawiały mniej kłopotów.


Ile z powyższych zasad jest dla Ciebie nowością? Czy sądzisz, że wprowadzenie zmian w myciu włosów byłoby dla Ciebie trudne czy raczej "do ogarnięcia"? :)

blog o wlosach
blog o wlosach
wlosy blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz