14 maj 2017

Jak wybrać szampon do włosów? Z SLS czy bez?

szampon z sls czy bez sls
Na rynku mamy naprawdę dużo szamponów do włosów. W sklepie najczęściej zwracamy uwagę na firmę, zapach, konsystencję itp. Z pewnością te właściwości najbardziej odróżniają szampony od siebie i sprawiają, że dany szampon trafia do naszych koszyków. Ale czy właśnie to powinno decydować o tym, jaki szampon wybieramy? Przyjrzyjmy się tematowi bliżej.Szampon - funkcja

Szampon do włosów jest środkiem myjącym. Jego przeznaczeniem jest mycie skóry głowy i włosów. Zastanawiając się, jaki powinien być dobry szampon, odpowiedź nasuwa się jedna - powinien dobrze myć. I tyle :) Całą resztę super-funkcji załatwimy używając masek, ampułek itp.

Zacznijmy może od listy właściwości, które nie powinny nas interesować przy zakupie szamponu.

Na co NIE ZWRACAĆ uwagi przy wyborze szamponu?


Kolor, zapach, perłowa formuła
Te wszystkie właściwości nie mają absolutnie żadnego wpływu na mycie włosów. Sprawiają jedynie, że szampon wydaje nam się atrakcyjniejszy i przyjemniej się go używa.

Konsystencja
Na pozór konsystencja może wydawać nam się ważna, ale wcale tak nie jest. Szampon, jeśli jest zbyt gęsty, zawsze można rozwodnić. Z resztą jest wielu zwolenników mycia włosów rozwodnionym szamponem, szczególnie tych długich. Jeśli szampon jest rzadki, to też dobrze. Przynajmniej łatwo go rozprowadzimy na włosach.

Pienienie się
Większość sądzi, że dobry szampon powinien się dobrze pienić. Chyba każdy z nas stwierdził kiedyś, że "ten szampon jest beznadziejny, w ogóle się nie pieni". Być może jest to zaskakujące, ale szampon nie musi się pienić. Musi dobrze myć, a z pienieniem ma to niewiele wspólnego. To, że szampon się pieni, nie oznacza, że myje dobrze. I na odwrót - to, że szampon się nie pieni, nie znaczy, że oczyści włosy gorzej. Jedyna zaletą pieniącego się szamponu jest łatwiejsze rozprowadzenie go na włosach. Ale z tym można sobie świetnie poradzić, rozcieńczając szampon z wodą.

Właściwości pielęgnacyjne
Takie właściwości mogą być fajnym dodatkiem w szamponie, ale nie są w nim za bardzo potrzebne. Szampon ma myć. Nie musi pielęgnować. Od tego są odżywki, maski, ampułki i sera. Najlepiej wybrać prosty szampon, dokładnie umyć nim włosy, a następnie dobrze je odżywić. Pielęgnacja w trakcie mycia jest moim zdaniem zbędna.

Na co zwracać uwagę przy kupnie szamponu?


SKŁAD
Wybierając szampon, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki jest skład szamponu, a dokładniej - czy zawiera SLS lub SLES.

SLS i SLES to silne detergenty. Dodawane są do szamponów, żeby te lepiej się pieniły oraz odtłuszczały skórę głowy i włosy. SLS przy częstym użytkowaniu jest drażniące dla skóry. Lepszą wersją SLS jest SLES - jest łagodniejsze i myje delikatniej.

SLS w szamponach nie jest niczym złym. Zazwyczaj ich działanie jest łagodzone innymi substancjami, Należy jednak wiedzieć, że szampony z SLS nadają się dla osób, które myją włosy co parę dni. Przy myciu włosów dwa-trzy razy w tygodniu przyda się porządne oczyszczenie skóry z łoju oraz włosów z pyłków i tłuszczu.

Jeśli natomiast włosy myję się codziennie, szampony SLS/SLES nie będa odpowiednie. Będą drażnić skórę głowy oraz niszczyć włosy.

Więcej o negatywnym działaniu SLS przeczytasz tutaj.


Do codziennego mycia włosów należy wybrać szampon bez SLS/SLES. Takie szampony są bezpieczniejsze i zawierają delikatniejsze detergenty. Myją włosy równie dokładnie, lecz ich codzienne użytkowanie nie naraża włosów na zniszczenie.

Szampony bez SLS/SLES będą odpowiednie również dla osób z wrażliwą skórą głowy oraz skłonnych do alergii. Szampony z łagodniejszymi detergentami są często równocześnie hipoalergiczne, także powinny dogodzić nawet najdelikatniejszej skórze.

Przykładem szamponu hipoalergicznego bez SLS jest szampon Biały Jeleń.
szampon bez sls
Działanie przeciwłupieżowe
Jeśli masz problem z łupieżem, dodatkową właściwością, którą można brać pod uwagę jest działanie przeciwłupieżowe. Szampon może mieć taką funkcję, ale nie musi. Z łupieżem można sobie świetnie poradzić na przykład przy użyciu ampułek. Jeśli masz włosy farbowane, polecałabym właśnie ampułki, ponieważ wiele szamponów przeciwłupieżowych wypłukuje kolor.Czy do tej pory odpowiednio wybierałyście swoje szampony, czy sugerowałyście się raczej walorami zapachowymi i konsystencją produktu? Ja muszę przyznać, że przez wiele lat ideałem mojego szamponu był taki ładnie pachnący, gęsty, perłowy i dobrze pieniący się. Obecnie przerzuciłam się na szampony Kallosa, które myją świetnie, a zawierają mało SLES.

blog o wlosach
blog o wlosach
wlosy blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz