9 maj 2017

Odżywka, maska, serum do włosów - różnice

Odzywka maska serum roznice
Chcesz mieć piękne włosy. Idziesz do sklepu z zamiarem kupienia czegoś magicznego *.* Stajesz przed regałem z kosmetykami pielęgnacyjnymi, a tam różne odżywki, maski i kilka rodzajów serum. Przy tak dużej różnorodności kosmetyków można się pogubić.
Czym właściwie różni się odżywka od maski i serum? Dziś rozwiewam wszystkie wątpliwości!

Zanim jednak przejdziesz do czytania artykułu, polecam zajrzeć do wpisu o kondycjonowaniu i regeneracji. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz różnice między kosmetykami.Odżywka do włosów

Podstawową właściwością odżywek, odróżniającą je od całej reszty jest to, że są dość mało skoncentrowane. Składniki aktywne (czyli te odbudowujące, nawilżające lub natłuszczające) są słabsze i jest ich mniej. Działają też tylko powierzchniowo, co sprawia, że nadają efekt chwilowego kondycjonowania, a nie dogłębnej regeneracji. Ich zadaniem jest nadanie włosom gładkości i ładnego wyglądu.

Odżywki do włosów można stosować przy każdym myciu. Należy nakładać je na umyte, mocno odciśnięte włosy. Dzięki temu odżywka nie będzie spływać z włosów i lepiej zadziała. Odżywki do włosów należy spłukiwać. Czas ich działania jest dość krótki, zazwyczaj kilka minut.

Wśród odżywek mamy też oczywiście odżywki bez spłukiwania. Nakładamy je po umyciu i odżywieniu na wilgotne włosy. Takie odżywki są zazwyczaj w formie sprayu. Bardzo delikatnie wpływają na włosy. Ich głównym zadaniem jest ułatwienie rozczesania włosów.

Maski do włosów

Maski do włosów są bardziej skoncentrowane od odżywek. Mają więcej składników aktywnych. Składniki te są zazwyczaj lepszej jakości i silniej działają na włosy. Zasadniczą różnicą między maskami a odżywkami jest to, że składniki masek mogą wnikać wgłąb włosa i go regenerować, uzupełniając ubytki, silnie go nawilżając lub natłuszczając.

Maski do włosów stosuje się zazwyczaj raz w tygodniu. W przypadku mocno zniszczonych włosów maski można stosować częściej (szczególnie maski mniej skoncentrowane). Maskę nakłada się dokładnie tak, jak odżywkę. Czas działania maski jest znacznie dłuższy od czasu działania odżywki - od kilku do nawet kilkudziesięciu minut.

Niektóre maski można pozostawić na włosach na parę minut w trakcie kąpieli. Mocniejsze (i zazwyczaj droższe) maski, które wymagają dłuższego czasu, lepiej nałożyć na włosy, okryć foliowym czepkiem i ręcznikiem. Wyższa temperatura ułatwi działanie kosmetyku.
Maski do włosów również należy spłukiwać. Bardzo ważne jest, aby maski odpowiednio dobierać do rodzaju włosa. O ile źle dobrana odżywka nie wyrządzi dużej krzywdy włosom, o tyle źle dobrana maska może je bardzo zniszczyć.

Więcej o doborze masek i odżywek znajdziesz tutaj.

Serum

Serum do włosów to bardzo silny kosmetyk. Nakłada się go zazwyczaj na wilgotne włosy. W zależności od konkretnego produktu, można go nakładać na same końcówki lub na prawie całe włosy. Serum nie nakłada się u nasady, ani na skórę głowy. Serum ma na celu wzmacniać włosy i tworzyć wokół nich warstwę ochronną, która zmniejszy negatywny wpływ środowiska na włosy. Serum używa się do włosów osłabionych, najczęściej w przypadku zniszczonych końcówek.

Istnieją też serum o działaniu specjalnym, na przykład poprawiające skręt włosa, nabłyszczające itp.Jak widać po małym zagłębieniu się w temat, różnorodność produktów pielęgnacyjnych, mimo, że może na początku sprawiać mały kłopot, jest ogromną zaletą. Trzeba tylko wiedzieć, co do czego służy i wybrać dla siebie odpowiedni preparat.

blog o wlosach
blog o wlosach
wlosy blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz