13 maj 2017

Porowatość włosów - poznaj i zrozum swoje włosy

Porowatosc wlosow
Porowatość to dość rzadki temat na włosowych blogach, a szkoda, bo dzięki niej, możemy lepiej zrozumieć swoje włosy. Dzisiaj dowiesz się, na co wpływa porowatość włosów, od czego jest zależna i jak rozpoznać, czy masz porowate włosy, czy nie. Dziś nie obędzie się bez eksperymentów!Czym jest porowatość włosa?

Porowatość włosa to najprościej mówiąc stopnień rozchylenia łusek we włosie i ilość ubytków w korze włosa. Włosy z domkniętymi łuskami i bez ubytków to włosy niskoporowate, z otwartymi łuskami i dużą ilością ubytków - wysokoporowate.

Czym charakteryzuje się każdy typ włosa?


Włosy niskoporowate:
- mają domknięte łuski
- są zdrowe i nie mają ubytków w strukturze włosa
- są gładkie i lejące
- zazwyczaj długo pobierają wodę i długą schną
- mocne
- oporne na stylizację - ciężko przyswajają kosmetyki do stylizacji, po stylizacji szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu

Włosy mogą sprawiać wrażenie niskoporowatych, jeśli są oblepione szamponami i maskami (silikonami). Należy je wtedy dokładnie umyć mocnym szamponem i w przyszłości nie obciążać włosów zbyt duża ilością kosmetyków.

Włosy średnioporowate:
- mają lekko odchylone łuski i delikatne ubytki
- mają raczej normalny wygląd (są ani gładkie, ani sianowate)
- dobrze się je moczy i dobrze suszy
- łatwo poddają się stylizacji, długo utrzymują nadany im kształt

Włosy średnioporowate są zazwyczaj takie z natury lub były kiedyś niskoporowate, lecz ich łuski pootwierały się przez zabiegi chemiczne.

Włosy wysokoporowate:
- maja mocno rozchylone łuski i mocno porowatą (jakby podziurawioną) korę włosa
- są matowe, sianowate, puszą się
- zazwyczaj łatwo pobierają wodę i bardzo szybko schną
- łatwo jest je uszkodzić, są słabe i łamliwe
- są albo bardzo podatne na stylizację, albo w ogóle nie można im nadać żadnego kształtu

Włosy wysokoporowate to włosy po przejściach - są zniszczone farbowaniem, rozjaśnianiem lub dekoloryzacją.

Jak pielęgnować włosy niskoporowate,średnioporowate i wysokoporowate?


Włosy niskoporowate słabo pobierają jakiekolwiek odżywki i maski. Do takich włosów można dobierać w miarę neutralne odżywki - nawilżające lub z wielkocząsteczkowymi proteinami.

Włosy średnioporowate są bardzo zróżnicowane. Do takich włosów należy dobierać pielęgnację według potrzeb.

Włosy wysokoporowate potrzebują mocnej regeneracji. Takim włosom zazwyczaj dobrze robią maski emolientowe lub proteinowe (z reguły jedna z nich świetnie działa na włosy, a druga w ogóle). Wysokoporowate włosy trzeba odbudować, nawilżyć i zabezpieczać emolientami przed dalszymi uszkodzeniami. Włosy wysokoporowate są bardzo wymagające i jak widać, potrzebują całęj gamy masek i odżywek.
Dla włosów wysokoporowatych dobre będą też odżywki kwasowe - ich kwaśny odczyn sprawi, że łuski delikatnie się domkną. Włosy wysokoporowate powinny być dobrze pielęgnowane. Należy im dać odpocząć od wszelkich zabiegów chemicznych i delikatnie je traktować. W tym wpisie przeczytasz, jak myć włosy, by ich nie uszkodzić.

Więcej o doborze odżywek i masek znajdziesz tutaj.


Jak rozpoznać swój typ włosa?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki masz stopień porowatości włosa, wyrwij jeden włosek. Cały włosek (od samej cebulki aż do końcówki) włóż do szklanki z letnią wodą i zostaw na parę minut. Jeśli włos będzie unosił się na wodzie, oznacza to, że masz włosy niskoporowate (włos jest lekki i pływa, ponieważ nie pobrał wody). Jeśli włos będzie na dnie szklanki, oznacza to, że jest wysokoporowaty (pobrał dużo wody i jest ciężki). Jeśli włos unosi się gdzieś między dnem a powierzchnią, jest to włos średnioporowaty.

Czasem zdarza się, że włos ułoży się w pionie lub na skos. Oznacza to, że jego kocówka jest znacznie bardziej porowata niż nasada. Tak zachowują się na przykład włosy po ombre.


I jak poszły Wasze eksperymenty? Jak bardzo porowate włosy macie? 

blog o wlosach
blog o wlosach
wlosy blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz