14 cze 2017

Olejowanie włosów - Jak zacząć? Czego używać?

olej na wlosy
Olejowanie włosów to coraz bardziej popularny sposób pielęgnacji wśród Włosomaniaczek. Jeśli jeszcze nie do końca wiesz, o co chodzi w tym całym olejowaniu, koniecznie zapoznaj się z tematem. Włączenie olejowania do swoich pielęgnacyjnych rytuałów na pewno wyjdzie Twoim włosom na dobre.

Co to jest olejowanie i jak wpływa na włosy?


Olejowanie to nakładanie różnych rodzajów olejów na włosy. Olej wnikając we włosy nadaje im miękkości i elastyczności. Olej tworzy też film ochronny na włosie i zapobiega mechanicznym uszkodzeniom włosa oraz chroni go przed warunkami zewnętrznymi (np. słońcem i wilgocią). Olej osadzony na włosie sprawia, że z włosów nie ucieka wilgoć. Przy regularnym olejowaniu włosy stają się bardziej nawilżone, dociążone i sypkie oraz nie elektryzują się tak bardzo.

Jak często olejować włosy?

Włosy olejuje się zazwyczaj raz lub dwa razy w tygodniu. Im bardziej włosy są zniszczone, tym częstszego olejowania mogą wymagać. nie oznacza to oczywiście, że włosy zdrowe nie wymagają olejowania. Ten zabieg jest uniwersalny i daje pozytywne efekty na każdych włosach.

Jakie oleje wybrać?

Do olejowania nada się praktycznie każdy naturalny olej. Najpopularniejsze oleje to olej kokosowy, rzepakowy, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rycynowy i arganowy. Ale można pokusić się też o rzadsze odmiany, takie jak olej z czarnuszki, olej sezamowy czy olej migdałowy.

Na początek najlepiej zacząć od najzwyklejszych olejów i obserwować, jak działają one na włosy. Później można zacząć eksperymentować sobie z różnymi innymi olejami. Co do wyboru olejów, nie ma tu żadnej zasady. Na każde włosy dany olej będzie działał inaczej. Jedne włosy będą lubiły olej rzepakowy, a inne sezamowy. Trzeba trochę popróbować różnych rodzajów i znaleźć najlepszy olej dla siebie.

Jak przygotować włosy przed olejowaniem?

Jak wiesz, olej tworzy na włosach izolację. Oznacza to, że zatrzymuje we włosie całe nawilżenie. Ale też analogicznie - nie dopuszcza do włosa żadnych składników z zewnątrz. Nie należy więc olejować włosów przesuszonych. Zanim zaczniesz olejować włosy, zadbaj, żeby były odpowiednio nawilżone.

Tuż przed olejowaniem polecam dokładnie umyć skórę głowy i włosy mocniejszym szamponem SLS. Dzięki temu włos będzie czysty i żadne pozostałości maski czy lakieru nie utrudnią wnikania oleju we włos.

Według mnie najlepszą metodą jest nakładanie oleju na suche włosy. Suchy włos lepiej przyswoi olej niż włos nasiąknięty wodą. Osobiście nie jestem też zwolenniczką mieszania oleju z odżywką czy maską. Jeśli chcę, żeby włosy zaabsorbowały dużo oleju, nie zapycham włosa odżywką.

Ale co do sposobu olejowania włosów zdania są podzielone. Niektórzy wolą tak, inni tak. Tutaj też dobrze popróbować sobie różne sposoby i samemu zdecydować, co najbardziej nam odpowiada.

Naolejowane włosy zawijam w folię. Może to być specjalny czepek do fryzjerskiej pielęgnacji lub najzwyklejsza mała siateczka. Żeby ułatwić wnikanie oleju we włos, można na głowę nałożyć dodatkowo ręcznik. Przy wyższej temperaturze łuski włosa się otwierają i produkt leiej wnika wgłąb włosa.

Jak długo trzymać olej na włosach?

Im dłużej tym lepiej. Olejofwanie najlepiej zrobić sobie w dzień, kiedy jesteś przez parę godzin w domu. Ja trzymam olej zazwyczaj minimum 2 godziny.

Jak zmyć olej z włosów?

Mój sposób zmywania oleju z włosów wygląda następująco:
Na naolejowane włosy nakładam sporo odżywki lub maski i bardzo dokładnie "mieszam" te dwie substancje na włosach. Wykonuję ruchy takie, jak przy myciu włosów. Odżywka dobrze emulguje tłuszcze, więc taką mieszankę odżywki i oleju dużo łatwiej zmyć z włosów.

Po spłukaniu odżywki dokładnie myję skórę głowy oraz włosy. Niektórym wystarcza samo mycie odżywką, ale w moim przypadku zmycie oleju bez szamponu kończy się przetłuszczeniem włosów w 5 minut po myciu.

Następnie spłukuje szampon i nakładam na chwilkę odżywkę, w celu ułatwienia rozczesania włosów. Następnie spłukuję włosy, odsączam je, odciskam nadmiar wody w ręcznik, przeczesuję włosy i czekam aż włosy sobie same wyschną.

UWAGA!

Jeśli Twoja skóra głowy łatwo się przetłuszcza, nie nakładaj oleju od samej skóry. Nałożenie oleju na dolną połowę włosów lub na same końcówki również da dobre efekty.

Nie olejuj włosów, jeśli są one przesuszone. Olej zaizoluje suche włosy i nie dopuści do nich żadnych masek nawilżających. Przez to da efekt odwrotny do zamierzonego i odniesiesz wrażenie, że olej jeszcze bardziej przesuszył włosy.

Olejujesz swoje włosy? Jaki olej przypadł Ci najbardziej do gustu?

blog o wlosach
blog o wlosach
wlosy blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz