22 cze 2017

Pielęgnacja włosów latem - jak dbać o włosy i jak je chronić?

jak-dbac-o-wlosy-latem
Lato to ciężki czas dla naszej skóry i włosów. Słońce, upał, słona woda morza i chlorowana woda z basenu - to wszystko wpływa niekorzystnie na nasze włosy. Dlatego latem na pielęgnację włosów trzeba zwrócić szczególną uwagę.  Jak dbać o włosy latem i zapobiegać zniszczeniom?


Jak dbać o włosy latem?

Przede wszystkim trzeba zmienić odrobinę podstawową pielęgnację. Mycie i olejowanie latem będzie wyglądało nieco inaczej. Drugą sprawą jest dodatkowa ochrona dla włosów - w końcu latem mają one częsty kontakt ze słońcem i wodą. Trzecim aspektem pielęgnacji włosów latem jest poprawa ich wyglądu - sprawdzą się tutaj świetnie mgiełki nabłyszczające. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na pewne typowo letnie nawyki - więcej szczegółów poniżej.

Mycie

Być może latem będziesz miała potrzebę częstszego, może nawet codziennego mycia włosów. W takiej sytuacji należy zmienić szampony na nieco delikatniejsze - te bez SLS. Mocne szampony przy codziennym myciu pozbawiają włosy ceramidów, przez są one narażone na utratę wilgoci i uszkodzenia. Więcej o szamponach -> klik, więcej o myciu -> klik

Nawilżanie

Latem należy zadbać o mocne nawilżenie włosów, ponieważ letnia pogoda sprzyja przesuszeniu włosów. Pamiętaj, żeby raz lub dwa razy w tygodniu nałożyć na włosy maskę nawilżającą i po każdm myciu stosować nawilżającą odżywkę.

Olejowanie - wersja letnia

Olejowanie włosów sprawia, że są one chronione przed zewnętrznymi czynnikami, takimi, jak słońce, witr i woda. Latem należy nieco zmienić olejowanie i nie nakładać oleju od samej skóry głowy, żeby uniknąć nadmiernego przetłuszczania się włosów. Do olejowania możemy wybrać zwyczajne oleje, jak olej rzepakowy. Latem jednak najlepiej sprawdzą się oleje, które dają dodatkową ochronę przeciw promieniom UV, czyli na przykład olej z pestek malin, olej kokosowy czy oliwa z oliwek. Więcej o olejowaniu znajdziesz tutaj.

Wcierki

Wcierki do włosów działają głównie na porost włosów, ale mają też jedną bardzo fajną właściwość - normalizują wydzielanie sebum (łoju) i odświeżają skórę głowy.
Nawet jeśli w Twojej zwyczajowej pielęgnacji nie ma wcierek, wprowadź je do użytku na lato.

Mgiełki z filtrem UV

Tak jak latem do skóry używamy kremów z filtrem, tak do włosów powinniśmy używać mgiełek z filtrem, aby chronić je przed działaniem promieni słonecznych. Promienie słoneczne działają na włosy trochę jak rozjaśniacz - otwierają łuski włosa i powodują zmiany w korze. Tymi zmianami jest między innymi tworzenie się ubytków i utrata wilgoci, co skutkuje kruszeniem i łamaniem się włosów.
Dodatkowo słońce działa utleniająco na melaninę, przez co latem włosy robią się jaśniejsze. Efekt jest piękny, lecz świadczy o tym, że włosy uległy uszkodzeniu.
Aby tym wszystkim zmianom przeciwdziałać, należy używać mgiełki z filtrem przed każdym dłuższym pobytem na słońcu.

Nakrycie głowy

Jeśli wybierasz się na plażę lub długie spacery w pełnym słońcu, nie zapomnij o nakryciu głowy. Ochroni ono głowę przed promieniami słonecznymi i przed nadmiernym nagrzaniem.


Płukanie włosów po kąpieli w basenie lub morzu

Słona woda z morza i chlorowana woda z basenu również szkodzi włosom. Po częstych kąpielach włosy staja się sztywne, suche i matowe. Żeby zminimalizować wpływ wody na włosy, płucz je zwykłą wodą po każdej kąpieli.

Suszenie włosów na słońcu? - Nie!

Mimo że suszenie włosów na dworze jest bardzo kuszące, nie należy tego robić. Mokre włosy są jeszcze bardziej wrażliwe na działanie słońca. Dodatkowo mokre, nagrzane włosy są "zgotowane", łuski włosa otwierają się bardzo mocno i pozostawiają korę włosa bez ochrony.


Jak fryzura na lato? - lekka i zwiewna

Latem chętnie upinamy włosy, żeby odsłonić kark i choć trochę się ochłodzić. Pamiętajmy jednak, że letnia fryzura powinna być lekka - bez zbędnych kosmetyków i gładkiego "przylizania". Latem skóra musi oddychać. Dlatego nawet, kiedy pozostawiasz włosy rozpuszczone, zadbaj, żeby były odbite od nasady. Lekka stylizacja na okrągłą szczotkę będzie świetnym rozwiązaniem.


Dieta - okazja do nadrobienia zaległości

Latem mamy owoców i warzyw pod dostatkiem. To genialna okazja, żeby uzupełnić witaminy i mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu włosa. Zajrzyj do tego artykułu i sprawdź, co jeść, żeby włosy szybko i pięknie rosły. Na pewno będziesz mile zaskoczona "włosową dietą" ;)

Odżywki zakwaszające

Słońce i woda rozchylają łuski włosa. Żeby trochę zrównoważyć ten efekt,  dobrze od czasu do czasu użyć odżywki zakwaszającej, czyli takiej, która zamyka łuski i wygładza włos.

Produkty nabłyszczające

Jeśli Twoje włosy latem uległy zmatowieniu lub wypłukał się z nich kolor po farbowaniu, możesz używać do nich mgiełek nabłyszczających. Ładnie wygładzą one włosy i wyeksponują spłowiały kolor.


Podcięcie końcówek

Idealnym zakończeniem sezonu letniego będzie podcięcie końcówek ;) Włosy latem dość szybko rosną i dość szybko się niszczą. Skrócenie włosów o kilka centymetrów nie będzie wielką stratą, a zapobiegniesz dalszym uszkodzeniom i rozdwajaniu się końcówek.


Macie jakieś sprawdzone sposoby ochrony włosów na lato? A może chciałybyście polecić swoje ulubione letnie kosmetyki?blog o wlosach
blog o wlosach
wlosy blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz