10 cze 2017

Z czego składa się szampon? + kilka ciekawostek o szamponach

szampon do wlosow sklad
Dzisiaj przyjrzymy się bliżej recepturze szamponu. Od razu uprzedzam, że jest to duuużo ciekawsze niż się wydaje! :) Na końcu mały bonusik w postaci ciekawostek o szamponach. Zaczynajmy!

Czym jest szampon?

Szampon to najbardziej podstawowy środek do mycia włosów. Jego zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy i włosów z łoju, pyłków i naskórka. 

Z czego składa się szampon?

Receptura szamponu jest bardzo ciekawa. Szampony do włosów składają się z kilku grup składników, które świetnie ze sobą współgrają i balansują swoje działanie. Bazą szamponu jest woda. Środki myjące to surfaktanty (detergenty). Reszta substancji odpowiada za formułę szamponu i polepszenie naszych odczuć podczas mycia włosów. 

Składniki szamponu i ich funkcje


WODA
W szamponach woda zawsze jest na pierwszym miejscu w składzie. Jest jej najwięcej, stanowi bazę produktu.

SURFAKTANTY 
Surfaktanty to substancje powierzchniowo czynne. To właśnie one odpowiadają za właściwości myjące szamponu. Najczęściej stosowanym detergentem w szamponach jest SLS (larylosiarczan sodu). Równie często spotykany i przy okazji delikatniejszy jest SLES  (lauretosiarczan sodu).  Oprócz właściwości myjących, detergenty nadają również właściwości pieniących. Większość osób uwielbia szampony, które dobrze się pienią. Dlatego wiele szamponów ma ogromne ilości SLS. Nie jest to dobre dla włosów, ale z pewnością sprawia, że konsumenci chętniej kupują produkt.

SUBSTANCJE ŁAGODZĄCE
 Dawniej detergenty używane w szamponach były bardziej drażniące. Dziś używa się delikatniejszych substancji i dodaje się do szamponów substancji łagodzących. Mają one na celu równoważyć drażniące działanie SLS i chronić włosy oraz skórę głowy.

ZAGĘSZCZACZE
Aby szampon łatwiej się nakładał i nie spływał z włosów, do mieszanki szamponu dodawane są zagęszczacze.

WSPOMAGACZE PIANY / STABILIZATORY PIANY
Wspomagacze sprawiają, że piana wytwarza się szybciej. Dzięki stabilizatorom, pozostaje gęsta i sztywna na dłużej. Stabilizatory i wspomagacze nie mają większego udziału w samym myciu włosów, ale dają nam uczucie, że mycie jest przyjemniejsze i wydaje się bardziej efektywne.

PERFUMY, BARWNIKI, SUBSTANCJE ZMĘTNIAJĄCE
Żeby szampon był ładniejszy i bardziej zachęcający, nadaje mu się odpowiedni kolor i zapach. Dzięki substancjom zmętniającym, produkt jest bardziej perłowy i wydaje się jeszcze atrakcyjniejszy.

SUBSTANCJE KONDYCJONUJĄCE
Wiele szamponów ma w swoim składzie substancje nawilżające, wygładzające, witaminy i wyciągi z roślin. Nie odgrywają one większej roli w szamponie, ponieważ podczas mycia i tak nie mają wystarczająco czasu, by porządnie zadziałać. Wszelkie dodatki do szamponów odgrywają głównie rolę marketingową - dają nam złudzenie, że szampon jest wyjątkowy, naturalny, łagodniejszy i świetny dla naszych włosów.

KONSERWANTY
Konserwanty sprawiają, że szampony nie psują się. Dzięki konserwantom w szamponach nie rozwijają się bakterie i drobnoustroje.

I oto cały skład szamponu. Jak widać, receptura jest bardzo prosta. Jej podstawą jest woda oraz środki myjące, a reszta to już inwencja producentów ;)


A teraz obiecane szamponowe ciekawostki.


Słowo "szampon" (shampoo) pochodzi od tradycyjnego masażu głowy Hindusów i Persów.

Pierwszy szampon do włosów został wprowadzony na rynek w 1903r. przez Hansa Schwarzkopfa.  Był on sprzedawany w formie proszku do rozpuszczania w wodzie. Pierwszy szampon w płynie został wyprodukowany dopiero w 1927r. 

Przed wynalezieniem szamponu włosy myto mydłem, które ze względu na zasadowy odczyn niszczyło włosy. Aby zapobiegać niszczeniu, włosy traktowano octem.

Suchy szampon był już znany w latach 40. Jego formuła pozwalała na szybkie odtłuszczenie włosów. Nie była jednak idealna, ponieważ szampon zostawiał na włosach białe ślady.Czy Wy też jesteście zaskoczone tym, jak późno został wynaleziony szampon? ;)

blog o wlosach
blog o wlosach
wlosy blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz